Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Putnam County R-I Schools

  • Ms. Christy Allen

    Paraprofessional
  • Mrs. Donna Altiser

    Elementary Principal
  • Mrs. Dennice Anders

    Transitional Kindergarten Teacher
  • Mrs. Joy Anderson

    Cook
  • Mrs. Shannon Bain

    Fourth Grade Teacher & Junior High Softball Coach
  • Ms. Heather Bebon

    Substitute Bus Driver
  • Mrs. Taylor Bennett

    Middle School Social Studies & High School American History Teacher
  • Mrs. Tara Blankenship

    Kindergarten Teacher
  • Mr. Clyde Bondy

    Agriculture, Industrial Arts, Weights, Varsity Head Football Coach
  • Mrs. Michelle Booth

    Band and Choral Music Teacher
  • Mrs. Sarah Bradshaw

    Food Service Director
  • Mrs. Coleen Brinkman

    Bus Driver
  • Mr. Jonathan Brinkman

    Bus Driver
  • Mr. Kelly Busker

    School Board Vice President
  • Ms. Brandi Cain

    Cook
  • Mrs. Robin Caley

    Elementary Librarian
  • Mr. Larry Casady

    Bus Driver
  • Mrs. Monica Casady

    Assistant Special Education Director, Resource and Special Education Teacher
  • Ms. Jennifer Channing

    Kindergarten Teacher
  • Mrs. Angela Chapman

    Fourth Grade Teacher
  • Mr. Jerrad Clark

    Maintenance
  • Ms. Lori Cormeny

    Cook
  • Ms. Michelle Cunningham

    Maintenance
  • Mrs. Melody Dickerson

    High School Science Teacher, Varsity and Junior High School Assistant Coach
  • Mrs. Tammy Dooley

    Elementary Art Teacher
  • Mr. Russ Doty

    Bus Driver
  • Miss Sophie Errante

    Language Arts, Drama, Journalism Teacher, Middle School French
  • Ms. Tara Fenton

    First Grade Teacher
  • Mr. Aaron Fitzpatrick

    Elementary Physical Education Teacher, Varsity Softball Head Coach, Junior High Boys Basketball Coach
  • Mrs. Danyel Fitzpatrick

    Marketing, Advertising & FACS Teacher
  • Mrs. Brook Fleshman

    Middle School Guidance Counselor, Elementary and Middle School Talented & Gifted Program Teacher, High School Yearbook Sponsor
  • Mr. Kyle Fleshman

    High School Math Teacher & Varsity Boys Basketball Coach
  • Mr. John Fowler

    Maintenance
  • Miss Aaryn Frazier

    Paraprofessional
  • Mr. Andrew Garber

    Middle School Principal
  • Mr. Ced Gilworth

    School Board Secretary
  • Mr. Walter Griffen

    Bus Driver
  • Dr. Heath Halley

    Superintendent
  • Mrs. Julie Halley

    Title I Reading Teacher
  • Mrs. Amanda Hamilton

    First Grade Teacher
  • Mr. Jeff Harlan

    Building Trades Instructor
  • Mrs. Tammy Head

    Cook
  • Mrs. Alice Heidenwith

    Title I Reading Teacher
  • Mrs. Davye Heine

    Speech & Language Pathologist
  • Mrs. Jennifer Hendee

    Cook
  • Mrs. Sydney Hendee

    Junior Varsity Cheer Coach
  • Mr. Britten Hicks

    Alternative Classroom Morning Supervisor, Middle/High School Assistant Librarian, Middle School Yearbook Sponsor, & JV/Varsity Scholar Bowl Coach
  • Ms. Megan Hines

    Middle and High School Art Teacher, High School Art Club Sponsor, National Art Honor Society Sponsor, and Prom Sponsor.
  • Ms. Meagan Hirsch

    Cook
  • Mrs. Barb Hodges

    Special Services Coordinator
  • Mrs. Kerri Hollon

    Administrative Assistant to High School Principal
  • Mr. Matt Hydorn

    Assistant Coach High School Football
  • Mrs. Sara Ingersoll

    Kindergarten Teacher
  • Mrs. Ashley Jones

    Second Grade Teacher
  • Mr. Dan Jones

    Assistant Junior High Football Coach
  • Mrs. Tiffani Klinginsmith

    High School Principal
  • Mr. Matt Klingner

    Assistant Special Services Director, School to Work Program Supervisor, Strategies and Class Within a Class Teacher, Junior High Track Coach, and JH Girls Basketball Coach
  • Mr. Michael Klingner

    School Board Member
  • Mr. David Knight

    Bus Driver
  • Mrs. Kim Knight

    Bus Driver
  • Ms. Anna Lees

    Geography, History, Social Studies Teacher
  • Mrs. Jamie Lewis

    Paraprofessional
  • Mr. Chris Lindhoff

    History & Government Teacher, Varsity Football Assistant Coach, Varsity Baseball Assistant Coach
  • Ms. Debbie Mallette

    Middle and High School Math Teacher
  • Mr. Brian Mayer

    Physical Education Teacher, High School Track Coach, Varsity Football Assistant Coach
  • Mrs. Cheryl Mayer

    Paraprofessional
  • Mrs. Diane McClain

    Elementary Guidance Counselor
  • Mrs. KayLea McCollom

    Middle School Administrative Assistant
  • Ms. Carla Miller

    High School Guidance Counselor
  • Mrs. Kaylee Minear

    Third Grade Teacher
  • Mr. Randy Morris

    Agriculture and Industrial Arts Teacher, FFA Sponsor
  • Mrs. Debra Moss

    SOAR Instructor, Substitute Teacher
  • Ms. Teresa Nerem

    School Based Social Worker, Foster Care Contact, Alternative Classroom Afternoon Supervisor
  • Mrs. Angie O'Reilly

    Fifth Grade Teacher
  • Mrs. Jeannette Ogle

    Paraprofessional
  • Mrs. Luz (Lucy) Orozco (Lopez)

    Paraprofessional & Spanish Translator
  • Mrs. Stephanie Overton R.N.

    Registered Nurse for Putnam County R-I Schools
  • Mrs. Nancy Owings

    High School Language Arts Teacher
  • Mrs. Terry Owings

    Administrative Assistant to Superintendent
  • Ms. Taylor Page

    Paraprofessional Special Education
  • Parents As Teachers Parent Educators

    Parent Educators
  • Mr. David Perkins

    School Board Member
  • Mrs. Terri Perkins

    Color Guard Coach
  • Mrs. Christa Phillips

    School Board Member
  • Mrs. Amanda Pipes

    Paraprofessional
  • Ms. Camille Preston

    Middle School Science Teacher & Junior High Track Coach
  • Mr. Brad Ream

    School Board President
  • Mrs Brenda Reckrodt

    Administrative Assistant to Special Services
  • Mrs. Kathy Rhodes

    A+ Coordinator, Accountant, Administrative Assistant
  • Mrs. LaDonna Roberts

    Preschool Teacher
  • Mr. Blane Robinson

    Resource & Special Education Teacher, Varsity Baseball Head Coach
  • Ms. Alexis Rogers

    Paraprofessional
  • Ms. Savannah Ruby

    Language Arts Teacher
  • Before and After School Program S.O.A.R.

  • Mr. Craig Salisbury

    Maintenance
  • Mrs. Stephanie Salisbury

    Preschool Teacher
  • Ms. Naomi Schmitter

    Paraprofessional
  • Mr. Aaron Schnakenberg

    Technology Director
  • Mrs. Christie Schnakenberg

    Maintenance
  • Mrs. Kerry Schoonover

    High School Business Teacher, FBLA Sponsor, Junior High Assistant Softball Coach
  • Mrs. Shelly Seaton

    Middle School Math Teacher
  • Ms. Connie Sheehan

    Kitchen Manager
  • Ms. Nellie Shipley

    SOAR Instructor
  • Mrs. Jenna Sivetts

    Language Arts Teacher
  • Mr. Keith Smith

    Special Education Teacher, Varsity Girls Golf, Varsity Girls Basketball, & Varsity Girls Track Head Coach
  • Mrs. Rita Smith

    Paraprofessional
  • Mrs. Lisa Stobbe

    High School FACS Teacher, Special Education, Varsity Cheerleading Coach, FCCLA Sponsor
  • Miss Kalie Sturch

    Third Grade Teacher
  • Mr. Lou Tade

    School Board Member
  • Mrs. Frances Tennill

    Paraprofessional
  • Mr. James Thompson

    Bus Driver
  • Mr. Allen Tipton

    Director of Transportation
  • Mrs. Wendy Tipton

    Title I Reading Teacher
  • Mrs. Jennifer Trimble

    Second Grade Teacher
  • Mrs. Katelyn Valentine

    Paraprofessional, Assistant Softball Coach
  • Mrs. Michelle Valentine

    Middle School Reading Teacher
  • Mrs. Haley Watt

    District Communications Specialist, MS/HS Librarian, Webmaster, Social Media Manager, Foreign Language Instructor, Junior High Cheer Coach..
  • Mr. Jeremy Watt

    District Curriculum Director, High School Science Teacher, Junior High Head Football Coach, Junior High Scholar Bowl Coach
  • Mrs. Samantha Waugh

    Elementary Music Teacher and Middle School Choir
  • Mrs. Amy Webb

    Cook
  • Mr. Randy Webber

    Maintenance
  • Mrs. Jolene White

    Elementary Secretary
  • Mrs. Gayla Whitworth

    Fifth Grade Teacher
  • Ms. Kellyn Wickert

    Speech & Language Pathologist
  • Mrs. Beth Williams

    Fourth Grade Teacher
  • Mr. Codie Williams

    Mechanic
  • Ms. Connie Wood

    Title I Reading Teacher